Įpročiai tai daugybė kasdienių smulkių veiksmų, kuriuos atliekame negalvodami, t.y. nesąmoningai. Būtent nuo jų viskas ir priklauso. Kūno svorį taip pat įtakoja mūsų įpročiai: pirkinių krepšelis parduotuvėje (šokoladukas ar bandelė desertui prie kavos), laisvalaikio praleidimo būdas („aš pavargęs ir noriu pagulėti“). Įprotis kažką užkąsti žiūrint filmą (kinas be spragėsių ir kolos skamba juk nekaip 😊), susinervinus save nuraminti maistu…
Kiekvienas naujas įprotis reikalauja pastangų. Tai tas pats, tarsi lenktume popieriaus lapą: pirmą kartą lenkiant popierius “priešinasi” ir turime “nurodyti” vietą, per kurią jam reikia lenktis (žmogus turi pasitelkti valios pastangas, kad atliktų jam neįprastą veiksmą). Kiekvieną sekantį kartą lenkimo vieta tampa vis aiškesnė, kol galiausiai popierius lenkiasi pats. Taip pat ir įpročiai: pradžioje naujas veiksmas atrodo neįprastas ir reikia valios jam atlikti (arba neatlikti), kol galiausiai nebereikalauja jokių pastangų ir yra atliekamas automatiškai. Taip jau yra, kad kuo mažiau valios pastangų reikia veiksmui atlikti, tuo jis greičiau tampa įpročiu.
Gyvendami kaip įmanoma sąmoningesnį gyvenimą, galime valdyti savo įpročius ir tokiu būdu juos keisti. Jokiu būdu negalima keisti visko iš karto. Tokiu atveju įsijungs gynybinis mechanizmas. Žmogus yra tokia būtybė, kuri nesąmoningai priešinasi viskam, kas nauja ir nepažįstama. Atlikite „inventorizaciją“ savo kasdieniuose įpročiuose, kuriuos norėtumėte keisti. Tobula būtų juos užrašyti. Gamta nemėgsta tuštumos, todėl lengviau bus vieną įprotį keisti kitu.
Image by StockSnap from Pixabay