KODĖL MES RYJAM?

Jau minėjau, kad KETO gyvenimo būdas yra tik stiprus įrankis, padedantis kontroliuoti emocinį persivalgymą, tačiau daugelis žmonių tiesiog nenori eiti tuo keliu – tebūnie. Ir nereikia. Negali spausti savęs į rėmus, prievartauti. Juk žmonės emocinius valgymo sutrikimus suvaldo ir kitais būdais. Vienas iš jų yra suprasti, kodėl tokios situacijos atsiranda ir kartojasi. Apie emocinius valgymus, apie stresą, kuris mus įklampina į šią būseną, yra prirašytos begalės knygų ir jų visų į vieną žinutę tikrai nesudėsiu, tačiau pabandysiu trumpai atsakyti į temos klausimą.

Vienas stipriausių žmogaus instinktų yra savisaugos instinktas. Tai egzistuoja ir egzistuos tol, kol šioje planetoje gyvens žmogus. Anksčiau šis instinktas jungė saugiklį nuo laukinių žvėrių, nuo karų su kitomis gentimis, vėliau konkuravome savo aplinkoje, pragyvenome pasaulinius karus. Niekada nebuvo taip lengva išgyventi, kaip išgyvename dabar. O tas mūsų – pavadinkime jį – „apsauginis“ gyvena viduje be darbo. Šiais laikais šio savisaugos „apsauginio“ nebereikia, tačiau ir jam be darbo nesisėdi.

Viršininkas pasakė kažką pikto – „apsauginio“ reakcija lyg tigrą džiunglėse susitiktumėm. Gatvėje vairuojant užlindo kitas automobilis – „apsauginis“ jungia pykčio jungiklį ir užpila akis krauju. Tokios ir kitos įvairios situacijos ir sukelia stresą. Paklausite prie ko čia maistas? Pasakoju toliau…

Jėgų mobilizacijai arba atsipalaidavimui mes turime vegetacinę nervų sistemą. Žmogus neturi galių jos kontroliuoti. Šioje sistemoje yra du skyriai – simpatinė ir parasimpatinė sistemos. Simpatinė sistema atsakinga už grėsmės identifikavimą, kovingumą, pulso padidėjimą, kortizolio išsiskyrimą, o parasimpatinė atsakinga už atsipalaidavimą, poilsį, maisto virškinimą ir t.t. Šios sistemos yra antagonistinės ir kartu veikti negali niekaip.

Dabar labai svarbi dalis: įtampos be simpatinės sistemos įsijungimo nebūna. Visada kur įtampa ir stresas, ten simpatinė nervų sistema. O kas atsitinka prisirijus maisto iki tokio lygio, kad tik prigulti belieka? Skrandyje daug maisto, reikia suvirškinti. O už tai jau yra atsakinga parasimpatinė nervų sistema. Ji įsijungia maisto virškinimui, o simpatinė išsijungia. Štai kodėl emociniams valgytojams būtinas darbas su savimi. Identifikuoti ir kontroliuoti šią problemą

Photo by Henley Design Studio on Unsplash