Maža geltona kapsulė, tačiau poveikis mūsų organizmui milžiniškas. Daugelis mano sekamų biochemikų pabrėžia jo svarbą, rekomenduoja įtraukti į naudojamų maisto papildų TOP sąrašą, o atliktų mokslinių tyrimų bazė yra viena didžiausių. Taigi – Vitaminas D arba hormonas D. Jau visi žinome, kad organizmas pats sintetina vitaminą D tik gaunant pakankamą kiekį saulės. Taip pat šio vitamino gauname su maistu arba papildais. Kadangi statistinio žmogaus mityba skurdoka, saulės Lietuvoje deja yra mažoka, o papildams gailime sunkiai uždirbamų pinigų, didžioji dalis žmonių turi vitamino D nepakankamumą. Taigi, koncentruota informacija apie Vitaminą D ir jo santykį su smegenų ir bendra sveikata:
Nacionalinė medicinos biblioteka pabrėžia Vitamino D santykį su depresija, nerimo priepuoliais ir nuotaikų kaita. Taip jau priimta, kad retas apie tai kalba. Tačiau mano žinutėse apie tai girdėsite vis daugiau. Vienas iš dalinio sprendimo būdų yra vitaminas D. Tikrai nesakau, kad pradėjus vartoti vitaminą D kaip ranka nuimsite išvardintus simptomus, tačiau savo situaciją tikrai pagerinsite.
Pasak Amerikos mitybos ir dietologijos akademijos, nuotaikų kaita yra tiesiogiai susijusi su mūsų neuro transmitoriumi seratoninu. Viena iš vitamino D rolių – pagalba seratonino sintezėje.
Oregono valstijos universitetas atliko tyrimą su 185 moterimis studentėmis, kurių amžius buvo nuo 18 iki 25 metų. Kurį laiką buvo stebimas jų vitamino D lygis. Mokslininkai pastebėjo, kad daugelio iš moterų vitamino D lygis buvo nepakankamas. Tyrimas tęsėsi visus metus, o vitamino D kritimas buvo identifikuotas žiemos metu, kai saulės už lango buvo nedaug. Tolimesnė studija patvirtino didesnę nuotaikų kaitą būtent žiemos mėnesiais. Vitaminas D įtakoja ne tik seratonino, bet ir kitų dviejų atsakingų neurotransmitorių – dopamino bei norepinefrino lygius.
Taip pat vitaminas D stiprina imuninę ir kardio sistemas, dalyvauja širdies ir daugelio kitų ligų prevencijoje, stiprina raumenis, kaulus. Daugelis tyrimų akcentuoja onkologinių ligų prevenciją, antiepideminę prevenciją, vitaminas reguliuoja mineralų pusiausvyrą.
Vartojimas:
Pagal žurnalą „Healthlife“ pakankamas vitamino D lygis kraujyje yra 50–125 nmol/l. Tai galima pasitikrinti kiekvienoje laboratorijoje darant kraujo tyrimą. Remiantis tyrimais, norint pasiekti reikiamą koncentraciją kraujyje, rekomenduoja vartoti 2000 IU vitamino D.
Photo by Michele Blackwell on Unsplash