KETO. APRIEBĖJUSIOS KEPENYS.

Šiandien kalbėsiu apie kepenis. Nepasakosiu detaliai už ką jos atsakingos, tiesiog paminėsiu, kad kepenys turi šimtus funkcijų, tokių kaip medžiagų apykaitos procesų kontroliavimas, tulžies, cholesterolio gamyba, reguliuoja cukrų kraujyje, kaupia vitaminus ir geležį, reguliuoja kraujo kiekį, detoksikuoja ir t.t.

Taigi, be kepenų neišgyventumėm. Drąsiai galima sakyti, kad tai mūsų geros savijautos, nuotaikos ir energijos balanso organas. Retas susimąsto, kaip svarbu yra sveikos kepenys ir nekreipia dėmesio į didelį kiekį medikamentų, alkoholio ir maisto su greitais angliavandeniais. Viskas gerai, jeigu tai su saiku, tačiau vieną dieną blogai pasijutus ir pasidarius kraujo tyrimus gauname iškreiptus kepenų rodiklius. Darome ultragarso tyrimą ir diagnozė negailestinga – kepenų apriebėjimas. Pažiūrėkime ką rekomenduoja Dr. Ken D. Berry tokios situacijos sprendimui.

Daktaras sutinka, kad gavus tokią diagnozę, pirmiausia ko reikia atsisakyti – tai alkoholis ir nuskausminamieji medikamentai. Pastaruosius, netgi statyčiau į pirmą vietą. Paracetamolis ir daugelis nuskausminamųjų medikamentų pilnai metabolizuojami kepenų ir mums visai nereikia papildomos apkrovos kepenims, bent jau tol, kol bandome atsikratyti kepenų apriebėjimo.

Sekantis patarimas girdimas iš mūsų medikų yra valgyti neriebų, tačiau angliavandeninį maistą. Valgyti daug daržovių ir vaisių, gerti šviežiai spaustas vaisių sultis. Čia pritariu daktarui – tai yra blogi patarimai. Prie viso to, dar gauname kelis patarimus: daugiau sportuoti ir numesti svorio. Bet juk visą gyvenimą taip ir gyvenome. Kiekvienai ligai daktarai mums duoda tuos pačius patarimus: nevalgyti riebaus maisto, valgyti daug daržovių ir vaisių, daug sportuoti ir reguliuoti savo svorį. Kažkas čia neveikia.

Nealkoholinis kepenų apriebėjimas arba kepenų steatohepatitas yra cukraus, fruktozės, insulino ir uždegimo pasekmė. Ir tik atsikračius paminėtų dalykų atsikratysime kepenų apriebėjimo.

Taigi, 3 mitai ir 5 patarimai sveikų kepenų susigrąžinimui:

  • Pirmas mitas – „Riebaus maisto atsisakymas. KETO dieta padarys kepenis dar riebesnes“. Iš tikrųjų riebalų ir kepenų sąveikoje nėra tokio riebalų kaupimo ant kepenų proceso. Tai visiškas mitas.
  • Antras mitas – „Didelis kiekis baltymo yra apkrova jūsų kepenims“. Daktaras akcentuoja, kad nėra jokio autoritetingo tyrimo šiai situacijai pagrįsti.
  • Trečias mitas – „Keptas maistas“. Labiau verta atkreipti dėmesį į tai, ką mes patiekiame kartu su keptu maistu ir ką mes kepame.

Na ir 5 patarimai kaip atstatyti apriebėjusias kepenis:

  1. Cukrus ir fruktozė. Turite atsikratyti viso cukraus maiste. Nesvarbu, kad jis natūralus, toks kaip medus ar vaisiai. Cukrus skiria insuliną, o fruktozė verčiama į trigliceridus ir sandėliuojasi kepenyse. Tai pagrindinė kepenų apriebėjimo priežastis.
  2. Visi saldūs gėrimai. Net saldinti saldikliais, gazuoti vaisvandeniai ir t.t. 
  3. Natūralios sultys ir vaisiai. Jų reikėtų atsikratyti dėl jau anksčiau minėtos fruktozės, kuri metabolizuojama kitaip, nei paprastas cukrus ir dar labiau kenkia riebindama mūsų kepenis. Atsistatymo periode ribotais kiekiais reikėtų rinktis žalią obuolį ar uogas.
  4. Atsisakyti grūdų ir maisto su grūdais: avižos, kukurūzai, ryžiai ir kito tipo grūdai. Grūdai yra angliavandeniai, kurie provokuos insulino išsiskyrimą ir „padės“ sandėliuoti riebalus. To mes nenorime. Visos tamsios ir ypatingai baltos duonos, bandelės, pyragai turi palaukti.
  5. Na ir perdirbti sėklų aliejai. Jie turi labai didelį omega 6 – omega 3 santykį, kas veikia labai uždegimiškai kepenis ir kitus organus. Lietuvoje iš daktaro vardinamų aliejų aktualiausias saulėgrąžų aliejus, kurio kasdien lietuviai sukepa šimtus litrų. Reikėtų atsikratyti perdirbtų aliejų ir kepimui rinktis kokosų aliejų, Ghee išgrynintą sviestą, taukus ar kepimui skirtą alyvuogių ar avokado aliejų. Šie riebalai tikrai nepakenks jūsų kepenims.

Kaip papildomą patarimą daktaras mini užkandžiavimą. Užkandžiavimo provokuojant insulino išsiskyrimą rekomenduojama atsisakyti, taip perteklinė energija nebus sandėliuojama riebalų pavidalu. Straipsnio gale prisegsiu keleto tyrimų informaciją. Kas gilinasi į šią temą giliau, galės paskaityti.

Šaltiniai:

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/26707365
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/23493538
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/22795319

Image by www_slon_pics from Pixabay