RUDIEJI IR BALTIEJI RIEBALAI.

Esu didelis jūsų kiaulyčių mylėtojas. Kiaulytes prisiminiau tik todėl, kad jos atrodo riebios ir kai kurios labai tinkamų mano šios dienos temai spalvų. Ruda ir balta. Šiame straipsnyje kalbėsim apie riebalų rūšis, kurios yra mūsų kūno audinių sudėtinės dalys. Taigi, riebalinis audinys nėra vienodas. Ir funkcijas jis atlieka ne tas pačias. Vieni riebalai yra geri ir padeda deginti nereikalingus riebalus, kiti tiesiog „yra“ ir dažnam iš mūsų tai nepatinka, kadangi mūsų formų tai nepagražina. Taigi pristatau: rudieji kūno riebalai ir baltieji kūno riebalai.

Pirmiausia truputį pakalbėkime apie baltuosius riebalus. Jie yra mūsų energijos rezervas. Talpyklos, kurios „kabo“ ir laukia, kol bus panaudotos. Tai poodinis riebalinis ir visceralinių riebalų sluoksnis, kuris, nuo tam tikro procento, daugiau kenkia nei padeda. Kodėl jis vadinasi baltas? Na, jeigu mes žiūrėsime į riebalinį sluoksnį, jis techniškai yra gelsvas, jame nėra didelio kapiliarų tinklo, nėra daug mitochondrijų, kurios gamina energiją. Šis audinys nėra labai metaboliškai aktyvus.

Vis dėlto, baltieji riebalai reguliuoja estrogenų gamybą, išskiria leptiną, saugo nuo karščio ir šalčio, saugo nuo traumų, tačiau virš tam tikro kūno riebalų procento tampa nebereikalingi. Atlikti tyrimai parodė, kad poodiniai riebalai esantys pilvo, sėdmenų ir kitose mums nepatinkančiose vietose, realiai mūsų organizmui nedaro nieko blogo. Pašalinus šiuos riebalus chirurginiu būdu, kraujo rodikliai nepasikeitė. Tačiau visceraliniai (esantys ant mūsų vidaus organų) riebalai yra labai kenksmingi, trikdantys pagrindines funkcijas, apsunkinantys skysčių nutekėjimą, spaudžiantys, deformuojantys ir t.t.

Na ir rudieji riebalai. Jie turi kapiliarų tinklą, daug mitochondrijų, gamina energiją taip gamindami kūno šilumą (termogenezės procesas). Rudieji riebalai yra metaboliškai aktyvūs. Tik gimę kūdikiai turi labai daug rudųjų riebalų, kurie apsaugo juos nuo šalčio ir drebulio. Vėliau kūdikiui augant rudųjų ir baltųjų riebalų procentas keičiasi.

Na, ir įdomioji dalis. Mes galime savo baltuosius riebalus keisti rudaisiais, tai galima padaryti keliais būdais:

  • HIIT aukšto intervalo treniruotėmis. Hormonas Irisinas įjungia geną, kuris baltą riebalų audinį verčia rudu.
  • Šaltas dušas, ledo kambarys, ledo kubilas. Kitaip tariant šaltas dušas ryte vers riebalinį audinį mūsų naudai. Kūnas jaučia šaltį ir supranta, kad reikia pasigaminti daugiau audinių, kurie kuria šilumą. O tai yra rudieji riebalai.
  • Miegas. Rudųjų riebalų fiziologija yra diktuojama melatonino. O tai reiškia, kad reguliarus ir pakankamas miegas taip pat yra vienas iš pagalbininkų.

Reziumuojant. Rudieji riebalai palaiko kūno temperatūrą, degina mūsų kcal, padeda kovoti su diabetu. Kaip visada prisegu tyrimus ir studijas kuriomis vadovaujantis tai surašiau.  

Šaltiniai:

https://diabetes.diabetesjournals.org/content/diabetes/64/7/2346.full.pdf
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4802359/
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3623555/
https://www.healthline.com/health/brown-fat#2

Image by Melanie van de Sande from Pixabay