Aptarsime, kas vartotina badavimo metu, kaip pasirinkti tinkamiausią paros laiką badavimo startui?, kaip geriausia nutraukti badavimą?, kas įvyksta per 16 badavimo valandų ir kaip „treniruotis“ badavimo laiko tarpo ilginimui?
Kas dar nežino 16/8 reiškia paros suskirstymą valgymo ir nevalgymo valandomis. 16 valandų per parą mes nevalgome ir turime 8 valandų tarpą, kurio metu galime valgyti maistą ir gerti įvairius gėrimus. Tai nereiškia, kad visas 8 valandas prisėdę neatsitraukiame nuo stalo. Tai darom strategiškai, su tarpais, be užkandžiavimo.
Pirmiausia pasirenkame valandas. Vieni valgo 7:00 prieš darbą, 12:00 per pietus ir valgymo valandas baigia 15:00 valandą, kiti pradeda valgyti 14:00 ir baigia 22:00, man labiausiai priimtinas socialinis variantas, kai gali valgyti kartu su kolegomis ir su šeima, atsikratydamas per galvą besiverčiančio valgymo ryte, nes ruošiantis į darbą ir taip yra ką veikti. 12:00 – 20:00 variantas man yra pats priimtiniausias. Kodėl? 12:00 drąsiai galima valgyti su kolegomis, kavinėje ar darbo virtuvėlėje vykstantys bendri pietūs. 16:00 atsineštas maistas arba parduotuvėje nusipirktas riešutų ar moliūgų sėklų pakelis (jeigu yra noras) ir 20:00 vakarienė su šeima, kai visi po darbų susitinkame, bendraujame ir gaminamės maistą. Kiekvienam savo, taigi manau pasirinksite sau labiausiai priimtiną variantą. Miegą būtinai traukiame į nevalgymo tarpą, juk nenorime keltis su žadintuvu užkąsti 😊
Badavimo metu nevartojame jokio maisto, net ir to, kuris nesukelia insulino šuolio. Becukrės kramtomos gumos, saldiklis į kavą ar arbatą netinka. Nebūsim liguisti, tačiau „užkietėję badautojai“ renkasi ir dantų pastą be saldiklio. Nevartojame jokių papildų, kurie yra gelio kapsulėje. Žuvų taukų kapsulė jau turi apie 15kcal. Negalima nieko, kas turi kcal. Vartotini: vanduo, nesaldinta kava arba arbata, obuolių sidro gėrimas. VISKAS!
Kol kas badavimą nutraukime tiesiog pradėdami valgyti, tačiau nepersivalgydami ir „neatrišdami bedugnės“. Vengiam situacijų: galiu valgyti, tai kemšu kiek lenda ir dabar veskit mane iš kavinės į darbą, nes pats nebepaeinu. Dar geriau ridenkit. Suvalgėm porciją, išgėrėm kavą – ramu iki kito maisto. Papildomi desertukai ir dar bandelė ar šokoladas pakeliui parduotuvėje mums šiuo metu nereikalingi. Kūnas jautrus, maistines medžiagas siurbia kaip galingiausias siurblys. Vėliau, kai būsime ketozėje, parašysiu kaip nutraukti badavimą valgant nedidelį užkandį ir po kiek laiko valgyti pagrindinį patiekalą, taip pagerinant rezultatus.
Kas vyks mūsų organizme jau rašiau: https://www.emocinis.lt/kas-vyksta-badaujant/ . Badavimo tikslas pasinaudoti autofagijos privalumais (ląstelių atsinaujinimo procesas, kai stiprios ląstelės sunaudoja energijai silpnąsias): Autofagija
, sumažinti gliukozės ir insulino kiekius, padidinti augimo hormono lygį.
Na ir treniruotės. Negalima iš karto žmogui nutraukti maisto kelioms dienoms. Ypatingai žmonėms, kurie turi insulino rezistenciją ar cukrinį debetą. Todėl visada rekomenduoju badauti po truputį. Pradedant nuo komfortiškų 12 valandų, padidinant iki 16, tada 16 ir 30 minučių. Vėl grįžtant į 12 valandų režimą. Vėl 16, tada 17 ir taip didinam iki vieno valgymo per dieną – 23/1 protokolo. Visada stebėkit savo savijautą. Ženkite mažus žingsnelius.
Dabar nuraminsiu tuos, kurie nori pabandyti KETO, tačiau bijo 36 valandų badavimo. 36 badavimo valandos nėra būtinos. Tai tiesiog pagreitina ketonų gamybą ir maksimizuoja rezultatus. Į ketozę taip pat sėkmingai įeisite ir su 24 valandų badavimu ar visai nebadavę.
Image by Gerd Altmann from Pixabay