Šiandien ne apie KETO ir ne apie protarpinį badavimą, ir net ne apie dietas. Noriu pasidalinti neurochirurgo Dr. Kęstučio Skaumino mintimi, kurią išgirdau dalyvaudamas seminare.
Daktaras kalbėjo apie smegenų veiklą, smegenų sritis, kaip sužadinamos tam tikros zonos ir už ką jos atsakingos. Koks yra stiprus ir reikalingas ryšys tarp trijų pagrindinių smegenų dalių.
Kažkada esu rašęs apie šias smegenų dalis: reptilines, limbines ir neurokorteksą. Čia daktaras jas įvardino suprantamiau. Jų vardai – Žalias, Šiltas ir Protingas.
Žalias – tai smegenų dalis, atsakinga už išgyvenimą. Pasirodo, ji kas 5-7 sekundes skenuoja aplinką ir mūsų savijautą. Stebi, ar nėra pavojaus gyvybei ir, pastebėjusios kažką įtartino, jungia įvairius organizmo mechanizmus (pvz.: adrenalino išsiskyrimas bėgant nuo besivejančio žvėries).
Šiltas – tai limbinė smegenų sritis, kuri atsakinga už emocijas. Ši dalis nuolat rūpinasi, kaip mes jaučiamės, ar mums tai patinka. Būtent ji nori, kad mums būtų šilta, ramu, komfortiška, gera, namai, sofkutė, televizorius, tortukas su maskarpone.
Šios dvi sritys labai glaudžiai bendradarbiauja. Jos tiesiog per milijonus metų sukūrusios tokį tandemą ir veikia panašiai taip: Žalias praskenuoja – niekas nepuola, šaldytuve yra maisto, situacija kol kas rami, na, o šiltas sako: – Na va, pavalgom. Prigulam. Šilta, komfortiška, gera.
Deja, protingas negali įsijungti dėl kelių priežasčių. Visų pirma, jis neįsijungia automatiškai, kaip kad įsijungia pirmosios dvi smegenys (Žalias ir Šiltas). Tam reikia pastangų. Na, o antra, reikia informacijos. Turiu galvoje reikia supratimo, kas mūsų organizme nutinka, kai mes pastoviai būname toje priprastoje komforto būsenoje ir kaip maistas nuramina „Žalią“, o dar svarbiau „Šiltą“. Juk būtent „Šiltas“ yra atsakingas už emocijas, už mūsų komfortą. Todėl vis labiau reikia stiprinti „Protingo“ ir „Šilto“ sąjungą.
Paprašysiu nepatingėti, pasiimti popieriaus lapą ir tušinuką, prisėsti ir susirašyti, kas be maisto mums teikia malonumą? Ir tokių punktų reikia prirašyti bent 15. Tokį sąrašą rekomenduočiau pasikabinti ant šaldytuvo ar kitoje lengvai prieinamoje vietoje ir kiekvieną kartą, kai yra jausmas, kad Šiltas arba Žalias ima viršų, iš sąrašo galima pasirinkti veiklą, kuri pakeis maistą. Bus nelengva, bet kuo jų daugiau, tuo lengviau maistą perkelsime į antrą planą.
Tai kelias link geresnės asmenybės, sveikesnės asmenybės. Asmenybės, laisvos nuo maisto.
Image by PublicDomainPictures from Pixabay