- Ar badauti kiekvieną dieną? Ar daryti pertraukas tarp badavimų?
Kadangi vis daugiau žmonių atranda protarpinį badavimą ir vis dažniau jį naudoja savo mitybos strategijose, žinutes su badavimo privalumais atidėkime ir atsakykime į dažnai iškylančius klausimus.
Aš esu didelis badavimo fanas, badauju labai dažnai, tačiau darau įvairias badavimo variacijas ir pusryčių niekada nevalgau tol, kol jų tikrai neužsinoriu. Tačiau kaip iš badavimo gauti daugiausiai privalumų?
- Virginijos universiteto mokslininkai atrado, kad badaujant ilgai žmonių kortizolio lygis pašoka iki 50%, to metantieji svorį tikrai nenori.
- Kitas faktorius – elektrolitų disbalansas. Su mažiau maisto suvartojame mažiau kalorijų, taip gauname ir mažiau elektrolitų. Apie juos daug kalbu ir jų balansas yra ypatingai svarbus. Todėl kas kelias badavimo dienas būtina padaryti pertrauką.
- Skrandžio rūgščių sumažėjimas. Tai priveda prie sunkesnio maisto virškinimo skrandyje, todėl reikia vertinti ir šį faktorių.
- Badavimo dienomis bazinis kalorijų suvartojimas yra ženkliai sumažinamas, taip lėtėja medžiagų apykaita. Praeitoje žinutėje kalbėjau apie homeostazę ir ji yra pažeidžiama. Organizmas ilgai badaujant išsibalansuoja, todėl norėdami išlaikyti balansą kas 3-5 dienas reikėtų daryti pertrauką.
Mėgstu 16/8 režimą, juo gyvenu ganėtinai senai, tačiau savaitgaliais mėgstu pradėti nuo labai ankstyvos kavos su pienu ir baigti valgyti truputį vėliau. Taigi, savaitgalį protarpinio badavimo ciklas nutrūksta. Kadangi ir prie tokio režimo (5 badavimo / 2 pilno valgymo dienos) organizmas pripranta, kartais įjungiu vieną 23/1 dieną.
Image by engin akyurt from Pixabay