BLOGOS KALORIJOS VS GEROS KALORIJOS.

Kalbamės su sūnum. Iškyla rimtas klausimas: – Tėti, kodėl reikia valgyti sveiką maistą? Ir atsakymas: – Kad būtum sveikas ir stiprus neveikia. Reikia kažko galingesnio, labiau suprantamo.

  • Supranti, tavyje gyvena maži žmogeliukai. Vieni yra blogi – tai bakterijos ir virusai, kiti geri – tai tavo sergėtojai. Blogi žmogeliukai visada stengiasi nuskriausti gerus. O geri gali apsiginti tik tokiu atveju, jeigu bus stipresni. Blogi žmogeliukai mėgsta valgyti bandeles, saldainius ir gerti kolą, o geri valgo daržoves, vaisius, kiaušinius ir geria vandenį. Kai gero maisto yra daug daugiau negu blogo, geri žmogeliukai būna stipresni ir gali apsiginti. Jeigu blogo maisto bus daugiau – blogiukai bus stipresni ir laimės, o mes gi to visai nenorime? (purto galvą J)

Vaikams tikrai nereikia gilios informacijos. Po truputį domėdamiesi jie supras, kaip viskas veikia. Tik reikia kalbėtis ir pasistengti įdomiai paaiškinti. Na, o mums reikalinga gilesnė informacija. Taigi, trumpai apie kalorijas:

Tikrai nėra taip, kad mūsų organizmui nesvarbu kokias kalorijas mes valgysime. Panagrinėkime pavyzdį: sportuojančiam organizmui (skaičiuoklių yra įvairių, aš paimsiu seną ir daug kartų bandytą) dauginam kūno svorį iš 24, turime dienos kcal kiekį. Taigi 100 kg sveriantis, aktyvus vyras, kad nei kristų, nei augtų svoris, turi suvartoti apytiksliai 2400 kcal per parą.

Baltymai su angliavandeniais turi po 4 kcal/grame. Riebalai – 9 kcal/grame. Yra du keliai: valgyti greito maisto restoranuose, gerti kolą, parduotuvėse rinktis produktus saldžius ir „skanius“ su daug pridėtinio cukraus arba valgyti sveiką maistą su daug gerųjų riebalų, gerų baltymų ir gerų angliavandenių. Atrodo, kad kaloražas tas pats, tačiau iš blogų plytų nepastatysime tvirto namo.

Jeigu pasižiūrėsime kaip į maistines medžiagas reaguoja mūsų hormonai ir kaip visa tai veikia mūsų organizmą, pamatysime, kad baltymai ir riebalai panaudojami organizmo audiniams ir hormonų balansui atstatyti. Angliavandeniai – energijai ir maistinėms medžiagoms, tačiau čia ir prasideda visas įdomumas. Angliavandeniai iš daržovių nesukels insulino šuolių ir nevers organizmo kaupti riebalus. Jie pasotins organizmą maistinėmis medžiagomis ir vitaminais.

Angliavandeniai iš bandelės konvertuosis į gliukozę, užpildys glikogeną iššaukiant didžiulį insulino šuolį, stabdys riebalų deginimą, perteklinę gliukozę transportuos į riebalinį audinį sandėliavimui, o prie viso šito, finale, krentant cukraus kiekiui kraujyje turėsime dar ir stiprų alkio jausmą. Ir tai svarbu žinoti tiek įprastai gyvenantiems ir kenčiantiems nuo persivalgymų, tiek sportuojantiems ir sveriantiems kiekvieną maisto gramą sportininkams.

Image by Iván Tamás from Pixabay