Dopaminas yra laimės hormonas. Jeigu jo koncentracija didelė, mes jaučiamės pasakiškai. Esame motyvuoti, darbingi, laimingi, geros nuotaikos bei stabilios emocinės būsenos. Dopamino kiekiui kritus tampame liūdni, neturime jėgų veikti, patiriame stresą, depresuojame.
Kanados priklausomybės centro mokslininkai atliko daugybę tyrimų susijusių su dopaminu ir jo poveikiais:
- Dopaminas šoka į viršų, net ir tiesiog mąstant apie kažką malonaus. Laboratorinės šimpanzės dopamino kiekis ženkliai šokdavo į viršų vien tik išgirdus sutartinį signalą apie maitinimą.
- Laboratorinės žiurkės patinams šokdavo dopamino kiekis vien tik pamačius patelę, dar prieš sueitį.
- Tyrinėjamų narkomanų dopamino kiekis šokdavo vien nuo žinios, kad jie tuoj gaus dozę.
- Svajojančio apie atostogas žmogaus dopamino kiekis pasiekdavo aukštumas, vien dėl malonių minčių apie jūrą, smėlį, maudynes ir atrakcijas.
- Alkoholikas jau iš parduotuvės išsineša didžiulius dopamino kiekius, kartu su jam patinkančio gėrimo buteliu.
Deja, organizmas pripranta prie didelių dopamino kiekių. Ilgainiui reikia vis stipresnio ir stipresnio stimuliatoriaus, kad pasiektumėm tą pasitenkinimo lygį, kurį anksčiau pasiekdavome lengvai. Žmogus pradeda dažniau galvoti apie malonius dalykus: atostogas, susitikimus, imasi kitų veiklų dopaminui pakelti.
- Birute, užeik kavos. Adelė parsinešė skanaus pyrago gabalą iš parduotuvės. Prieš pradedant darbą suvalgysim su kava. O kas liks, pabaigsim po pietų pertraukos.
Cukrus labai stiprus stimuliatorius. Suvalgius Adelės tortuko su kava ir smagiai pabendravus dopamino lygis pramuša lubas. Taip daugelis žmonių seka paskui savo dopamino dozę palikdami svarbius darbus, pareigas. Darbo aplinkoje daugėja streso, atsiranda nespėjamų atlikti darbų, viršininkas darosi piktas. Emocijos krenta, nieko nebesinori – o čia skanus šokoladas 2 už vieno kainą prie kasos.
Taigi žemas dopamino lygis arba jo rezistencija gali išmušti iš pusiausvyros ir padaryti mus emociškai nestabiliais, dėl ko patiriame daug nepatogumų nuo darbo problemų iki persivalgymo. Kaip sunormalizuoti dopamino lygius?
- Pasivaikščiojimas gamtoje arba sportas. Kiekvienas renkasi pagal savo fizinio aktyvumo lygį, bet kuo sportas intensyvesnis, tuo geriau.
- Miegas yra visą ko vaistas.
- Lapinės daržovės. Esančių mikroelementų kiekiai stabilizuoja dopamino kiekius.
Photo by Toa Heftiba on Unsplash