-Viskas, saldumynų nebevalgau. Nevalgau cukraus, suimu save į rankas. Jokio pridėtinio cukraus maisto produktuose. Bandelės, tortukai – noriu bet laikysiuosi. Nebevalgysiu. Į kavą tik medus. Pasitenkinsiu vaisiais. Juk jie natūralus gamtoje gaunamas cukrus, todėl nėra kenksmingi. Iš tikrųjų ir taip ir ne.
Pakalbėkime apie vaisių cukrų – fruktozę.
Tarkime valgome angliavandeninį maistą. Kūnas angliavandenius perdirba iki gliukozės ir pirmiausia užpildo glikogeno atsargas raumenyse ir kepenyse. Atmeskim perteklinę gliukozę ir kol kas negalvokime kas vyksta su jos pertekliumi. Gliukozę gaunamą iš cukraus, miltų, bandelių organizmas gliukogeno pavidalu sandėliuos raumenyse, o vaisių cukrų – fruktozę siųs tiesiai į kepenis ir užpildys kepenų glikogeną. Taip jau išeina, kad fruktozė raumenų glikogeno neužpildo, taip kaip gliukozė neužpildo glikogeno kepenyse.
Kepenys priklausomai nuo žmogaus gali sandėliuoti apie 150gr. glikogeno. Jeigu valgome per daug fruktozės, užsipildžius glikogeno atsargoms kepenyse organizmas gauna signalą perteklinę fruktozę sandėliuoti riebalinio sluoksnio pavidalu. Ir dažniausiai mūsų vidurinėje sekcijoje, ten kur riebalinis sluoksnis didžiausias.
Organizmas kaip pirmą energijos šaltinį paims fruktozę, todėl nedideliu kiekiu vaisių galime pasimėgauti ryte arba prieš fizinę veiklą. Jokiu būdu nereikėtų valgyti vaisių kaip užkandžio dirbant ofisinį darbą, ar poilsiaujant namie.
Image by silviarita from Pixabay