KETO IR SALDIKLIAI.

  • Andriau, atsisakiau cukraus, o saldaus taip norisi. Kokie saldikliai vartotini, o kurie kenksmingi?

Natūralu, kad kyla daug klausimų. Saldiklių yra nemažai, o koncentruotos informacijos apie visus vienoje vietoje mažai, todėl surinkau Jums viską į vieną vietą. Kad žinotumėte, kokių saldiklių produktuose vengti, surinkau ir E kodus, taip skaitant pakuotes bus lengviau juos atpažinti ir nesuklysti renkantis produktus. Taigi:

Acesulfamas K (E950) – sintetinis, turintis kartoką prieskonį, todėl maišomas su papildomomis cheminėmis medžiagomis numušti kartumui. Atsparus karščiui, todėl naudojamas kepiniuose. Gazuotuose gėrimuose naudojamas kartu su arpartamu ir sukraloze. JAV Food and Drug Administration ir atitinkamos ES institucijos nepatvirtino, kad medžiaga yra kancerogeniška ar didina auglių tikimybę, tačiau atliekant bandymus su žiurkėmis pastebėta, kad saldiklis skatina insulino išsiskyrimą ir pasunkina hipoglikemiją.  

Aspartamas (E951) – sintetinis saldiklis naudojamas saldinti dietiniams gėrimams, becukrių saldainių gamyboje. Patekęs į žmogaus organizmą skyla į aminorūgštis ir metanolį, kuris didesniais kiekiais yra toksinė medžiaga. 2013 m. Europos maisto saugumo organizacija EFSA patvirtino, kad aspartamas vartojamas neviršyjant 40mg /kg per dieną nepadidina susirgimų rizikos.

Eritritolis (E968) – neveikia gliukozės kraujyje ir insulino lygio. Nuo 20 a. paskutinio dešimtmečio naudojamas JAV, Europoje jo saugumas ir leidimas patvirtintas 2006 metais. Kita vertus didesni kiekiai turi įtakos virškinimui. Gali atsirasti pilvo pūtimas.

Sacharinas (E954) – 400 kartų saldesnis už cukrų. Žmogaus organizme nėra metabolizuojamas, todėl pasišalina nepakitęs. 70-ais metais tyrimai daryti su žiurkėmis. Pastebėtas sergamumas vėžiu. Vėliau sąsaja tarp žiurkių vėžinių ląstelių ir žmogaus vėžinių susirgimų atmesta. Sacharinas pripažintas saugiu (tyrimas šaltiniuose).

Ksilitolis (E967) – beržų cukrus. Cukraus alkoholis. Nedidelėmis dozėmis nekenksmingas, šalutinio poveikio nesukelia. Tačiau turi kalorijų kaip ir cukrus. Nepilnai metabolizuojamas, todėl neturi įtakos cukraus kiekiui kraujyje. Plačiai naudojamas diabetikų. Saugo nuo dantų ėduonies. Suaktyvina tulžies veiklą. Aktyvina žarnyną. Perdozavus gali mausti skrandį, pykinti, pūsti pilvą. Rekomenduojama dozė iki 30gr. per dieną. Labai toksiškas šunims. Verta rinktis ne GMO ksilitolį.

Cukrozė – reguliarus cukrus. Netinkamas pasirinkimas.

Maltodekstrinas – aukšto glikeminio indekso, iš krakmolo gaunamas angliavandenis. Stabdo žarnyno bakterijų vystymąsi, sukelia autoimunines ligas. Trukdo svorio metimui.

Sukralozė (E955) (Cukralozė / Splenda) – vienos dozės paketėlių sudėtyje dažniausiai būna Maltodekstrino. Maltodekstrinas iššaukia insulino šuolį, todėl vartoti nereikėtų. Vartojant Sukralozę identifikuotas nemažas kiekis mirusių žarnyno bakterijų. Nėra pats geriausias pasirinkimas, tačiau insulino didelio šuolio nedaro ir tinka KETO propaguojantiems žmonėms.

Agavos sirupas – gaminamas iš fruktozės. Nekelia cukraus kiekio kraujyje, tačiau tyrimai randa fruktozės sąsajų su apriebėjusiomis kepenimis ir insulino rezistencija, todėl patariama vengti.

Medus – tai yra fruktozė, kuri metabolizuojama kepenyse, užpildo kepenų glikogeną ir maksimaliai greitai verčiama į riebalus. Net jeigu medus yra natūralus, vis tiek rekomenduočiau jo vengti dėl aukščiau išvardintų insulino rezistencijos ir riebių kepenų problemų.

Monk Fruit – Kinijos vienuolių vaisių ekstraktas. Saldiklis, bet kartu ir stiprus antioksidantas. Turintis priešuždegiminių ir gydomųjų savybių. Nekenksmingas, nekeliantis cukraus kiekio kraujyje, tačiau perdozuoti taip pat nereikėtų. Kaip ir daugelio saldiklių pagrindinis šalutinis poveikis – virškinimo trakto sutrikimai.

Stevia – taip pat geras pasirinkimas produktų saldinimui, tačiau turintis specifinį prieskonį. Stevia Europos sąjungoje patvirtintas 2011 m. ir plačiai naudojamas iki šiol. Tiesiog renkantis reikia atkreipti dėmesį į sudėtį. Ar ten yra kitų komponentų, kokie jie ar galima juos vartoti? Dažnu atveju Stevia yra sumaišoma su Maltodekstrinu. Lietuvoje yra Stevios saldiklių mišinys, kuris didžiąja dalimi yra Eritritolis. Jis naudoti saugus.

Siekiant išvengti toksinio poveikio, daugelis saldiklių normuojami pagal kūno svorį. Sintetiniai saldikliai turi poveikį centrinei nervų sistemai, daugelis jų turi poveikį virškinamajam traktui. Gyvenant KETO gyvenimo ritmu iš saldiklių rekomenduočiau: Stevia, Eritritolį, Monk Fruit ir iš dalies Ksilitolį. Kitų patarčiau vengti.