Kažkur girdėta, ane?
Tai bazinis enzimas, jis padeda mitochondrijoms iš maisto gaminti energiją. Mitochondrijos – tai kaip energijos generatoriai mūsų ląstelėse, be jų organizmas niekaip nepagamintų ATP – adenozino trifosfato. Adenozino trifosfatas – tai energija, naudojama organizmo funkcionavimui.
Paprastai coQ10 randamas širdyje, kepenyse, inkstuose ir kasoje, tačiau mažais kiekiais randamas ir kitose kūno ląstelėse, taip pat ir raumenyse. Štai kodėl jis svarbus ir sunkiai sportuojant, o tuo labiau – atsistatant po sunkios treniruotės. Deja, peržengus 30-metį coQ10 lygis mūsų organizme krenta ir mūsų mitochondrijos tampa mažiau efektyvios.
Pakalbėkime truputį apie patį procesą: viduje mitochondrijos turime išorinę ir vidinę membranas. Vidinėje membranoje ir vyksta energijos gamyba. Valgant maistą baltymai, angliavandeniai ir riebalai pasiekia išorinę membranos dalį, tačiau patekti į vidinę jiems reikalingas coQ10. Taigi, gliukozei ir riebiosioms rūgštims reikalingas coQ10, kad atsidurtų vidinėje mitochondrijos membranoje.
Pats coQ10 atsakingas ne vien už energijos gamyba. Taip pat jis ir labai stiprus antioksidantas. Pradedant KETO mums tai bus ypatingai svarbu atsikratant laisvųjų radikalų, oksidacinio streso.
Medicininiai tyrimai rodo, kad coQ10 trūkumas veda prie diabeto, širdies, smegenų ligų, depresijos.
Na ir pabaigai surašysiu coQ10 privalumus:
- Mažina oksidacinį stresą
- Širdies ligų prevencija
- Pagalba vaisingumui
- Jaunesnė blizgesnė oda
- Galvos skausmų sumažėjimas
- Sportinių rezultatų pagerėjimas
- Diabeto gydymas
- Vėžinių ląstelių atsiradimo prevencija
- Plaučių ligų prevencija
kai CoQ10 pradeda absorbuotis, jis konvertuojasi į aktyvią formą – antioksidantą pavadinimu Ubikvinolis (ubiquinol), kuris palaiko ląstelės gyvybinius procesus ir padeda gaminti energiją.
Jei į želatinos kapsulę gamintojas tiesiog įpila aliejinės formos Q10, nebūtinai organizmas šią medžiagą pasisavins. Jam reikės papildomų veiksmų ir laiko šiai procedūrai. Šaltiniai teigia, kad organizmas sugebėtų apdoroti ir absorbuoti Q10, jį būtina apdoroti ypatingu būdu.
Taigi renkantis coQ10 ubiquinol forma nesuklysite. Reikia paminėti, kad tai riebaluose tirpios medžiagos, todėl vartoti geriau su riebiu maistu. Taip skatinsime tulžies išsiskyrimą ir gerinsim coQ10 pasisavinimą.
Papildomai reikia paminėti, kad Q10 reikėtų vartoti po 200mg. kasdien ryte, kadangi vakare dėl energijos pliūpsnio galimas sunkus užmigimas.
Šaltiniai: