Su dabartiniu gyvenimo ritmu kasdienio streso išvengti pavyksta labai nedaugeliui žmonių. Tempas milžiniškas: suspėk į darbą, automobilių kamščiai, „deadline‘ai“, nenumatyti darbai, pinigų trūkumas, apsirgo, sušalo… Hormono kortizolio lygis kraujyje aukštumose.
Kortizolis yra gavęs streso hormono pavadinimą, tačiau funkcijų jis atlieka daug daugiau. Jį iš cholesterolio sintetina antinksčiai. Išskiriamas patiriant stresą arba esant žemam cukraus kiekiui kraujyje. Beveik visos organizmo ląstelės turi kortizolio receptorius, todėl kortizolis reguliuoja daugybę organizmo funkcijų tokių kaip medžiagų apykaita, kraujo spaudimas, atminties formavimas, padeda reguliuoti uždegiminius procesus.
Kas mums svarbiausia? Amerikos psichologų asociacijos daryti tyrimai parodė, kaip skirtingai kortizolis veikia vyrų ir moterų organizmus. Stresas gali patraukti žmones vartoti didelius kiekius maisto ir/arba vartoti didelius kiekius alkoholio/rūkyti. Vyrai labiau linkę įnikti į alkoholį tuo tarpų moterys dažniau renkasi maistą. Taip vėl grįžtame prie emocinio fono pakitimų ir masinių persivalgymų, nes kortizolis su kitais hormonais veikia ne mūsų naudai.
Pagrindiniai kortizolio mažinimo būdai:
- Mažinti stresines, nemalonias situacijas. Dažnu atveju per daug sureikšminam nereikšmingas ir to nevertas situacijas.
- Miegas. Suprantu, kad norisi laiko sau, tačiau kas geriau: dvi valandas naktinėti ir turėti sunkią dieną ar išsimiegoti ir veikti efektyviai?
- Sportas, aerobinė veikla. Kiekvienas pagal savo lygį. Nerekomenduočiau griebtis per stipriai, nes aktyvus sportas kelia kortizolį. Labai tinka joga, pilatesas, lengvas pasivaikščiojimas ir tai atneš labai daug naudos.
- Vitaminai ir mineralai. B1 , B5 , D vitaminai, Kalis ir Magnis reikalingi parasimpatinei nervų sistemai, kuri sunkiai dirba, kad jus nuramintų.
Dažnai padarau pauzę, pagalvoju kas blogiausio gali atsitikti kasdieninėje veikloje, jeigu neperspaudinėsiu savęs. Pavėluosiu atlikti darbą ar pasiimti vaiką iš mokyklos? Vadovas ar bendradarbiai bus nepatenkinti? Kas dar? Tiesiog nesugalvoju kas galėtų būti svarbiau negu asmeninė sveikata.
Image by Gerd Altmann from Pixabay