MELATONINAS.

Vakar save pagavau, kad niekada nieko nesidomėjau apie melatoniną. Iš bendro išsilavinimo žinau, kad tai yra hormonas, „liepiantis“ eiti miegoti. Tik šiais, mūsų amžiaus laikais, hormonas „liepia“, o mes neklausom. Neklausom dėl įvairių priežasčių: vakarinis darbas prie kompiuterio, vaikai, filmas, laikas sau (nors laikas sau miegant, ko gero, yra daugiau naudos nešantis, negu užsiimant įprasta veikla). Kai blogai miegame, išnaudojame savo energijos rezervus bei kyla aukšto kraujo spaudimo ir diabeto pavojus.

Melatoniną gamina konkoriežinė liauka, kuri yra smegenyse, tačiau jo randama ir kitose vietose: akyse, žarnyne ir kaulų čiulpuose. Sintetinamas iš amino rūgšties triptofano. Melatonino papildai daugelyje šalių yra nereceptiniai ir yra labai populiarūs tarp žmonių, negalinčių užmigti. Tai pat melatoninas yra stiprus antioksidantas, palaiko akių sveikatą, reguliuoja kūno temperatūrą, kraujo spaudimą, gydo skrandžio opas ir rėmenį, palengvina spengimo ausyse simptomus, reguliuoja hormonus, o vyrams padidina augimo hormono kiekį.

Melatoninas veikia kartu su cirkadiniu žmogaus ritmu. Tai ritmas, kitaip dar vadinamas žmogaus vidiniu laikrodžiu, kuris duoda signalą valgyti, miegoti, atsibusti ir t.t. Melatoninas pradedamas sintetinti, kai lauke pradeda temti, taip signalizuodamas kūnui, kad artėja miego laikas. Taip pat jis padeda atsipalaiduoti blokuodamas nervų aktyvumą, o akyse mažina dopamino (hormono, kuris padeda mums išlikti budriems) lygį.

Reikia paminėti, kad šviesa, ypatingai mėlina, stabdo melatonino gamybą. Taip pat melatonino sintezę stabdo stresas, rūkymas, pakankamo šviesos kiekio dieną nebuvimas, pamaininis darbas ir senatvė.

Kitas daugeliui žmonių svarbus faktorius yra melatonino poveikis sezoninėms depresijoms. Sezoninės depresijos atsiradimas yra įtakojamas pasikeitus miego ir šviesos ciklams.  

Jeigu sugalvosit vartoti melatoniną, medikai rekomenduoja pradėti nuo nedidelės 0,5-1 mg. dozės 30 minučių prieš miegą. Jeigu tai nepadės, dozę galima didinti iki 3 mg, vėliau 5 mg.

Melatonino papildai yra saugūs, netoksiški ir neturintys priklausomybės efekto, tačiau tyrimai rodo, kad kai kurie žmonės vartojant melatoniną jaučia galvos svaigimą, pykinimą ir galvos skausmą.

Pabaigai reikėtų paminėti, kad melatonino papildai neįtakoja vėlesnės melatonino sintezės ir jos nepablogina, tačiau visgi prieš eksperimentuojant su didesnėmis dozėmis, rekomenduočiau pasitarti su savo šeimos gydytoju.

Tikiuosi tai bus tik žinios ir vartoti jo papildomai mums nereikės.

Šaltiniai:

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/24554058
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/17383936
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2817387/
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/15986573
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/25424517
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/3798117
https://link.springer.com/article/10.1007%2Fs40261-015-0368-5
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/9062869

Image by varjag from Pixabay