SMEGENYS. SUSITARIMAS.

(Autorius: Agnė)

Turbūt nesuklysiu sakydama, kad kiekvienas susidūrėme su situacija, kai atrodo viską žinome, bet nieko nesigauna. Kalbu apie tą situaciją, kai turime mitybos planą, sportavimo planą, žinome kiek kilogramų norime atsikratyti, bet… niekas taip ir neįvyksta.

Taip jau gaunasi, kad vien žinoti neužtenka. Trūksta veiksmo. Tačiau kaip padaryti, kad tas „veiksmas“ atsirastų? Čia mums koją pakiša mūsų pačių galva, tiksliau – mąstymo šablonai, kurie ir trukdo pasiekti tai, ko norime. Kad būtų paprasčiau, sutarkime „tai“ vadinti tiesiog smegenimis, nes būtent jose yra mūsų valdymo centas ir nuo jų priklauso, ką ir kaip mes padarysime arba nepadarysime. Nepaisant to, kad visi esame skirtingi, mūsų kūnai ir procesai vykstantys juose yra ganėtinai panašūs. Žinodami, kaip kalbėti su savo smegenimis, pasieksime geresnių rezultatų.

Kadangi tema yra labai plati bei gili ir vienos žinutės tikrai neužteks, rašysiu straipsnių ciklą. Visus su smegenimis ir jų veikla susijusius straipsnius rasite www.emocinis.lt skiltyje Psichologija.

Taigi pradedame:

Susitarimas su smegenimis.

Žmogus gali nurodyti kryptį smegenims į kur joms keistis. Smegenys pasikeisti gali, tačiau jos visada tam priešinasi, nes turi įpročių šablonus. Mes papuolame į savo įpročių pinkles. Kaip ištrūkti iš savo įpročių pragaro? Pirmiausia, smegenys turi būti suinteresuotos savo nauja galvojimo forma. Jeigu kažką darote nuolat ir taip pat, „įkalbėti“ smegenis norėti pokyčių visada bus iššūkis.

Efektyvus būdas yra išdėstyti joms alternatyvas. Reikia aiškiai įvardinti, kad alternatyva A, esanti dabar, turi tokius pliusus ir minusus. Alternatyva B –  mūsų siekiama situacija – bus tokia, su tokiais pliusais ir minusais. Kad smegenys būtų suinteresuotos veikti, yra reikalingas ryšys tarp abiejų alternatyvų. Svarbu kad smegenys suprastų, kodėl dabartis yra blogai, o ateityje bus geriau.

Kita problema slypi tame, kaip perduodame žinutę smegenims. Dažnai mūsų žinutė skamba taip: aš noriu pakeisti esamą situaciją. Tačiau po kelių akimirkų ateina kita mintis, kad ir dabar nėra taip jau blogai. Smegenys yra tarsi bloknotas, fiksuojantis mūsų poreikius ir juos įgyvendinantis. Gavusios tokias prieštaringas žinutes, jos neturi kito pasirinkimo, tiktai kaip veikti savo nuožiūra. Svarbu aiškiai įvardinti, kad nepaisant to, kad ir dabar nėra labai blogai, esama situacija netenkina.

Įvyksta panašus dialogas: „Smegenys – tu nori, kad aš daryčiau kažką, kas tave gąsdina? Jūs – taip, nes rezultatas yra to vertas.

Kai mes įvardiname pokyčio kainą ir gaunamą rezultatą, smegenys supranta, kodėl mes norime mokėti tokią kainą už tokį pokyti. Tai tarsi savotiškas sandoris, kai yra sumokami emociniai pinigai už perkėlimą į alternatyvą B. Sudarykite bent penkių punktų sąrašą, kodėl ateitis bus geresnė (alternatyva B) nei dabartis (alternatyva A). Tai padės įtikinti jūsų smegenis imtis veiksmų ir spręsti norimą problemą prioriteto tvarka.

Photo by Hush Naidoo on Unsplash.com