Kuo giliau neri, tuo tamsesnis vanduo. Prisipažinsiu, pradėjus nagrinėti viską kas susiję su emociniu žmogaus fonu tikėjausi kur kas siauresnių koridorių ir mažiau informacijos. Deja, viskas yra labiau susiję negu, kad mums atrodo. Pvz.: virškinimo sistema ir žarnynas apie kuriuos pasakoju šią savaitę… Tiesioginis 100 milisekundžių trukmės signalas iš žarnyno į smegenis „pristato“ informaciją apie žarnyno būklę ir priklausomai nuo to kaip jaučiasi žarnyno mikroflora keičia mūsų fizinį ir emocinį foną. Kitaip tariant valgom „šlamštą“ ir jaučiamės kaip „šlamštas“. Valgome sveiką vitaminais ir mineralais praturtintą maistą, ir jaučiamės gerai. Sakysite: – Aš gerai jaučiuosi po napoleono torto gabalėlio su kava. Taip, jaučiatės gerai keliolika minučių. O po to? Pučia pilvą? Nepatogumas užlaikant dujas? Reikia atsileisti diržą? Alkio banga? Savigrauža? Manau ilgiau pagalvojus patys rastumėte papildomų nepatogumų, tiesiog niekas jų neafišuoja.
Taigi informaciją apie vienokias ar kitokias maistines medžiagas ir kokią įtaką jos darys mūsų organizmui smegenys gauna iš žarnyno. Kaip?
Diego Bohorquez (žarnyno-smegenų neuromoklininkas) Šiaurės Karolinos Duke universitete atlieka biocheminius žarnyno sąsajų tyrinėjimus. Kaip šaltinį prisegu jų tinklapį, susidomėjusiems ir norintiems pastudijuoti giliau. Pateikiu neurologinio kelio tarp žarnyno ir smegenų paaiškinimą:
Žarnynas ir smegenys sujungti klajoklio nervo ir jo atšakų „miško“. Kiekvienas dvylikapirštės žarnos gaurelis savo epitelyje turi įvairaus tipo ląstelių. Enteroendokryninės ląstelės yra kaip mūsų žarnos sensorius. Jos turi sąsają su nervais, tarp jų ir klajokliu nervu. Šie sensoriai gaudo mechaninius, šilumos ir cheminės sudėties signalus žarnoje, juos konvertuoja į elektros impulsus ir perduoda smegenims. Klajokliu nervu perduodama informacija apie žarnyno uždegimus ir infekcijas.
Taigi, tiesiogiai ką gaunam, tą transliuojam. Ką transliuojam, taip ir jaučiamės. Jeigu kiekvieną kartą galvosime ką skirtingas maistas duos mūsų kūnui, jausimės geriau. Tiek fiziškai tiek mentališkai.
Foto iš Youtube.com Duke university projekto
Šaltiniai: